TOREK, 19. 5.: PRIREDNO ZLOŽENA POVED

Avtor: | 19.05.2020 | Nekategorizirano

Dragi devetošolci, pozdravljeni!

Čakajo nas samo še štiri ure učenja na daljavo, potem pa se zopet vidimo v šolskih klopeh.

Upava, da upoštevate najin nasvet in urejate svoje zapise. Ne bova vam „težili“, želiva le, da  s svojimi izdelki dokažete, da ste tudi v času pouka na daljavo delali.

Obravnavali smo dve pomembni besedilni vrsti PROŠNJO in ŽIVLJENJEPIS. Upava, da ju boste znali napisati, če ju boste rabili.

STAVEK IN POVED  (1. del DZ: JEZIK)

Danes pa bomo ponovili snov o stavku in povedi.

Kaj je stavek in kaj poved?

Stavek so besede zbrane okrog osebne glagolske oblike (povedka). Poved je zaključeno in smiselno sporočilo.

Enostavčna  poved ima en stavek (en povedek). Večstavčna poved ima več stavkov (več povedkov).

Večstavčna poved je lahko zgrajena podredno (iz glavnega in odvisnega stavka) ali priredno in je zložena iz dveh ali več enakovrednih delov (samih glavnih stavkov).

O večstavčni povedi oziroma odvisnikih smo govorili že lansko leto, pa tudi letos smo jih že ponovili (DZ, str. 72).

Ostane nam še PRIREDNO ZLOŽENA POVED. Začeli jo bomo obravnavati na daljavo, nadaljevali pa v šoli, kjer bomo razložili tudi nejasnosti.

VEZALNO PRIREDJE (RAZMERJE)

V DZ si na strani 77 preberite, katera priredja oziroma razmerja poznamo (PRIREDNO ZLOŽENA POVED).

Nato pa preberite, kaj je značilno za vezalno priredje in na naslednjih dveh straneh rešite vse naloge, ki so povezane s tem razmerjem.

Če boste natančno prebrali navodila in jih upoštevali, ne boste imeli težav.

učiteljici Nataša in Marjana