60 let OŠTČ

60 let Osnovne Šole Tončke Čeč

Pred dnevi smo zapisali, da se na Tončki zopet nekaj dogaja. Na šolski spletni strani in Facebooku smo objavljali stare fotografije in odštevali dneve, ko naj bi razkrili, kaj pripravljamo. Marsikdo je ugotovil, da bo naša šola praznovala svoj 60. rojstni dan.

1. junija leta 1961 so slavnostno otvorili šolo na Plevčkovem hribu in jo poimenovali po znani Trboveljčanki Antoniji Čeč, ki se je rodila 10. maja 1896 v rudarski družini, kar je zaznamovalo njeno politično usmerjenost. Osebno življenje je podredila prizadevanjem za izboljšanje položaja delavcev in za uveljavljanje ženske enakopravnosti. Sodelovala je v spopadu z Orjuno in bila zaradi političnega delovanja večkrat zaprta. Po okupaciji Jugoslavije leta 1941 se je priključila Revirski četi. Konec avgusta 1942 so ranjeno ujeli, jo zaprli najprej v celjski in nato mariborski zapor, v začetku leta 1943 pa so jo premestili v Auschwitz, kjer je 3. novembra 1943 umrla. Po njej se v Trbovljah poleg naše šole imenuje tudi cesta in kulturno prosvetno društvo. Prav tako občinski svet vsako leto podeli nagrado Tončke Čeč za izjemne dosežke na kulturnem in umetniškem področju.

1. junija, smo na naši šoli začeli praznovati, tako kot se za tako obletnico spodobi. Poglejte si posnetek in praznujte z nami.

React EU IKT za VIZ