Moje družinsko drevo

Avtor: | 18.05.2020 | Nekategorizirano

Dragi učenci, vabim vas, da izdelate rodovnik vaše družine za štiri generacije (vi, vaši starši, stari starši, prastari starši). Če je to preveč, bodo zadostovale tudi samo tri generacije. Pri vsaki osebi napišite samo njeno ime in letnico rojstva.

S pomočjo izdelanega rodovnika boste pridobili oceno pri biologiji.

Najlažji in prvi korak je, da začnete pri sebi in si zapišete vse sorodnike, ki jih poznate. To bo vaša prva pot v preteklost. Vzemite list papirja, narišite skico družinskega drevesa, zapišite na dnu svoje ime in začnite zapisovati imena sorodnikov od spodaj navzgor. Vključite vse sorodnike, ki so obvezni.

Teorijo, kako sestavimo rodovnik, smo si ogledali 13. 5. 2020 pri pouku, spodaj pa imate nekaj fotografij, ki vam bodo verjetno dale ideje za vaše delo.

izjemno pregledno in praktično družinsko drevo

tudi takšen zapis je lahko

raste drevo, močno in košato

romantično, en čink nepregledno – ne priporočam, lahko pa naredite variacije na temo

starinsko

toliko oseb vam ni treba vstaviti.

Zapisati  morate še kako lastnost vaše družine, ki se deduje iz roda v rod ali pa preskakuje generacije. Če tega ni, opišite dedovanje barve las ali barve oči, višine, zvijanja jezika, prirasle ušesne mečice in podobnega (glej učbenik str. 48 in 49). Rodovnik napišite oziroma narišite na A3 format, ga slikajte ter pošljite (ali prinesite) preko g-maila učiteljici Žveplan (9.a) ali meni (9. b). Opis dedovanja določenega znaka natipkajte v e-mail (oziroma glejte navodila spodaj).

Izdelek morate oddati do ponedeljka, 25. 5. 2020.

Če boste ta dan prišli v šolo, prinesete celoten rodovnik, skupaj z opisom, v šolo, četudi ta dan na urniku ne boste imeli biologije.

Kriteriji:

1. Štiri generacije: 5 točk
  2. Tri generacije: 4 točke
  3. Čim bolj izviren element dedovanja – 5 točk
  4. Pravilen opis dedovanja nekega znaka – 5 točk
  5. Jasen, berljiv zapis rodovnika – 5 točke
  6. Oddaja v roku – 2 točki
  7. Dodatne generacije – 2 točki
  8. Za vsak dan zamude pri oddaji se odšteje ena točka.

Skupaj: 22 + 2 točk:

Točke ocena
22 – 20 Odl (5)
19 – 17 Pdb (4)
16 – 13 Db (3)
12 – 10 Zd (2)
< 10 Nzd (1)

Učenci, ki ne bi oddali rodovnika, bi bili ustno vprašani, ampak menim, da se kaj takega ne bo zgodilo.