PONEDELJEK, 4. 5.: IVAN CANKAR: KRALJ NA BETAJNOVI

Avtor: | 04.05.2020 | Nekategorizirano

Dragi učenci, pozdravljeni!

Teden je prehitro minil, tako za vas kot tudi za naju. Vseeno pa upava, da ste se spočili in da bomo skupaj čim bolj uspešno zaključili šolsko leto. To seveda ni odvisno samo od naju, ampak predvsem od vas.

Zopet vam svetujeva, da delate sproti, upoštevate navodila, pošiljate domače naloge ter vprašate, če česa ne boste razumeli.

Poslali ste nama kar precej zanimivih spisov o tem, kako se trenutno počutite, kaj počnete in kaj si želite. Nekateri ste napisali le toliko, da ste nalogo opravili, še vedno pa je nekaj takih, ki niste poslali ničesar. Najbrž ste pozabili, da se šolsko leto zaključi z ocenami. Tudi to šolsko leto boste ocenjeni, čeprav pouk poteka na daljavo. Časa ni več veliko, zato dobro razmislite, če svoje šolske obveznosti opravljate tako, kot jih morate.

PONAVLJANJE IN UTRJEVANJE

Dve šolski uri smo obravnavali črtico Ivana Cankarja z naslovom Skodelica kave, ki je izšla v zbirki črtic Moje življenje. V literarno mapo ste zapisali definicijo črtice in dokazali, da jo razumete.

Preverite svoje odgovore.

Določi:

• snov: iz Cankarjevih (pisateljevih) študentskih let
  • motiv: krivica storjena materi
  • tematika: socialna
  • sporočilo: krivica, ki jo storiš drugim, te spremlja vse življenje
  • pripovedovalec: prvoosebni
  • kraj dogajanja: doma na Vrhniki, soba v Ljubljani
  • čas dogajanja: v uvodu – Cankar v zrelejših letih; osrednji del – Cankarjevo študentsko obdobje.

OBRAVNAVA NOVE SNOVI

Pred počitnicami smo obravnavali poleg črtice Skodelica kave tudi črtico Bobi. Danes pa bomo spoznali eno izmed njegovih sedmih dram, Kralj na Betajnovi.

V DZ na strani 207 si najprej preberite, kaj je značilno za Cankarjeva dramska dela in rešite 1. nalogo.

Nato pa preberite odlomek iz Cankarjeve drame Kralj na Betajnovi (str. 208–210) ter rešite naloge od 3 do 10.

Domača naloga (obvezna za vse)

Odgovore fotografirajte in nama jih pošljite tako, da jih bova lahko prebrali.

Želiva vam uspešen začetek tedna.

učiteljici Nataša in Marjana