Projekt Mojstri digitalne prihodnosti

Avtor: | 07.12.2023 | Novice

Banka Slovenije pod pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar in guvernerja Boštjana Vasleta  sta v šolskem letu 2023/24 povabila vse slovenske pedagoške delavce k udeležbi v debatnem projektu z naslovom MOJSTRI DIGITALNE PRIHODNOSTI. Projekt poteka v sodelovanju z debatno organiza­cijo Za in proti, zavod za kulturo dialoga.

V sklopu projekta mladi razmišljajo in razpravljajo o pomenu digitalizacije za bančni sis­tem, sodobnih načinih plačevanja in aktualnih gospodarskih trendih, zanima pa nas tudi raz­mislek o vplivu digitalnega razvoja na umetno inteligenco ter z njo povezanih pravicah in odgovornosti posameznika.

Na naši šoli so v projekt vključeni učenci, ki ne samo da sprejemajo dejstva, ampak o njih radi tudi razmišiljajo.

V okviru projekta so učenci posneli Tik-tok video, udeležili so se delavnic Banke Slovenije in debatnih tehnik, pripravljajo pa se tudi na izborni debatni turnir, ki bo potekal 27. januarja 2024 na OŠ Domžale. Debatirali bodo na debatno trditev “Prepovedali bi razvoj umetne inteligence.”

Projekt predvideva tudi finalno debato in zaključek projekta – določitev zmagovalcev projekta; aktivno bosta sodelovala tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar in guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle.

Nagrada za zmagovalce bo izlet v Nemčijo v mesto Frankfurt in ogled Evropske centralne banke (ECB).  Vse finaliste bo po koncu debatnega projekta v Predsedniški palači sprejela predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar.

Na delavnici, 6. decembra 2023, so učenci na zabaven način spoznavali multidisciplinaren vidk Banke Slovenija in denarja. Med drugim so lahko osvojili spominski in zbirateljski kovanec za 3 evre, ki ga je ob 110. obletnici rojstva slovenskega pisatelja Borisa Pahorja izdala Republika Slovenija. Črke besedila iz zgodbe Stari svetilnik na koncu zbledijo in se spremenijo v ptice, ki so odletele. Te simbolizirajo svobodo in hkrati ponazarjajo sporočilo, ki so ga Pahorjeve knjige s številnimi prevodi ponesle po vsem svetu.

Zlatnik Srebrnik Zbirateljski  dvokovinski
kovanec
Zbirateljski  dvokovinski
kovanec – proof  – v plastični kapsuli